Aktualności
Projekt GREENHEALTH - wizyta studyjna w Irlandii
W dniach 22-23 maja 2024 r. partnerzy projektu GREENHEALTH, którzy przybyli z Niemiec, Polski, Słowacji, Hiszpanii i Szwecji, spotkali się w Carrick-on-Shannon (Irlandia) na kolejnych międzyregionalnych warsztatach edukacyjnych połączonych z wizytą studyjną.
Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się od powitania uczestników przez Conall’a McGettigan’a, zastępcy dyrektora w Zgromadzeniu Regionu Północnego i Zachodniego (The Northern & Western Regional Assembly). Następnie Sinead McDermott, specjalista ds. turystyki w hrabstwie Leitrim, przedstawiła ideę „slow adventure tourism”, czyli zrównoważonego podejścia do podróżowania nastawionego na spędzanie czasu na łonie natury i powolne odkrywanie kultury i tradycji odwiedzanego miejsca, połączone ze smakowaniem lokalnych produktów. Panel inauguracyjny zamknęła Eimear Dowd, specjalistka ds. rozwoju regionalnego w Zgromadzeniu Regionu Północnego i Zachodniego, wystąpieniem na temat inicjatywy „Healthy Ireland”, mającej na celu zwiększanie odsetka osób zdrowych na wszystkich etapach życia oraz niwelowanie nierówności zdrowotnych.
Następnie partnerzy przystąpili do prezentowania dobrych praktyk zidentyfikowanych w obszarze drugim – koordynacja zainteresowanych stron, w tym tworzenie sieci umożliwiających współpracę na poziomie strategicznym i operacyjnym między służbą zdrowia, środowiskiem i innymi zainteresowanymi stronami, a także inwestycje w zieloną infrastrukturę, w tym przestrzenie publiczne w celu promowania dobrostanu ludzi. W imieniu Województwa Podkarpackiego głos zabrał Dariusz Kozik – p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu, który opowiedział o prowadzonych przez Zespoły Parków Krajobrazowych w Przemyślu oraz Krośnie spacerach i zajęciach będących elementem resocjalizacji i readaptacji społecznej osadzonych w zakładach karnych zlokalizowanych na obszarach chronionych. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem partnerów projektu i skłoniło do zadawania licznych pytań.
Kolejnym punktem podczas pierwszego dnia warsztatów była dynamiczna dyskusja na temat koordynacji interesariuszy skupionych wokół projektu GREENHEALTH, prowadzona w oparciu o metodę world cafe.
Dzień pierwszy zakończyło spotkanie Komitetu Sterującego projektu. Kluczowe informacje z zakresu raportowania, zarządzania, aktualnego stanu realizacji oraz przyszłych aktywności i planu działań w trzecim semestrze przedstawiły: Marta Reguilon (EuroVértice Consultores) oraz Anna Castelli (Europarc). Na zakończenie Antoni Jeż, koordynator regionalny projektu Greenhealth przedstawił wstępny program kolejnych warsztatów międzyregionalnych, które odbędą się w dniach 17-18 września br. w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.
Drugi dzień wydarzenia obejmował wizyty studyjne. Najpierw uczestnicy przyjechali do Kinlough, gdzie mieli okazję zobaczyć Jezioro Melvin (Lough Melvin), położone na granicy hrabstw Leitrim (Irlandia) i Fermanagh (Wielka Brytania), znane na całym świecie z unikatowej fauny i flory. Następnie uczestnicy udali się do malowniczej wioski Drumshanbo, aby zobaczyć „pływającą promenadę” nad jeziorem Acres. Promenada o długości 600 m jest początkiem liczącego 6,5 km szlaku pieszego i rowerowego wzdłuż rzeki Shannon, od jeziora Acres do śluzy Battlebridge w pobliżu wioski Leitrim.