Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - ogólnopolski konkurs przyrodniczy
Celem ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" jest zarówno zdobycie i pogłębianie wiedzy na temat polskich parków krajobrazowych i innych zagadnień z dziedziny ekologii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, jak również kształtowanie świadomości oraz rozbudzanie zamiłowania do świata przyrody.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z gmin, na których terenie znajduje się park krajobrazowy. W pięciu etapach konkursu: szkolnym, gminnym, parkowym, wojewódzkim i ogólnopolski poszukiwana jest najlepsza drużyna, która zdobywa przechodnie trofeum konkursu – statuetkę z sową – symbolem mądrości.
Tematem XXIII edycji Konkursu, na rok szkolny 2023/2024 są „Ssaki Polski”.
Szkoły podstawowe z gmin, na terenie których znajduje się park krajobrazowy lub jego otulina, mogą zgłaszać się do konkursu. Poniżej można pobrać zgłoszenie do konkursu, regulamin, a także oświadczenia dla rodziców oraz nauczycieli uczniów biorących udział w konkursie.
Oświadczenie dla rodzica ucznia
Oświadczenie dla nauczyciela/koordynatora szkolnego
Poniżej zamieszczamy materiał dydaktyczny na rok szkolny 2023/2024:
Przystosowania ssaków do środowiska życia. Pozostałe materiały tematyczne dotyczace ssaków znajdują się pod linkiem: Repetytorium 2024
W pierwszym etapie szkolnym obowiązuje wiedza dotycząca ssaków na podstawie podręcznika do biologii Puls Życia - klasa VI. Od etapu gminnego, pytania o ssakach będą oparte na przygotowanych materiałach tematycznych Repetytorium.
Pytania dotyczące parków krajobrazowych, oparte są na informacjach dostępnych na stronie internetowej ZPK (zakładka Parki Krajobrazowe lub dostęp przez logo każdego parku). Przydatne są również mapy turystyczno - przyrodnicze wydane przez ZPK Przemyśl (do pobrania w zakładce wydawnictwa), oraz Geoportal Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu czy też strona mapa-turystyczna.pl.