Aktualności
Już czas na przywrócenie mokradeł
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest 2 lutego. W tym roku przypada 52. rocznica tego wydarzenia. Tegoroczne hasło brzmi: „Już czas na przywrócenie mokradeł”
Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie. Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową. Działania te stanowią wkład w osiągnięcie zrównoważonego rozwoju na całym świecie.
Zgodnie z treścią Konwencji obszarami wodno-błotnymi są: "tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących" lub "płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów".
2 lutego 1971 r. w Ramsarze podpisano Konwencję o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, zwaną Konwencją Ramsarską. Dotychczas ratyfikowana została przez 172 państwa. Polska jest stroną konwencji od 22 marca 1978 r. Na terenie naszego kraju wyznaczono do dziś 19 obszarów Ramsar. Są to rezerwaty: Jezioro Łuknajno, Jezioro Świdwie, Jezioro Karaś, Jezioro Siedmiu Wysp, Jezioro Drużno, Słońsk, Stawy Milickie, Stawy Przemkowskie, Torfowiska Doliny Izery i Bór na Czerwonem oraz Biebrzański, Słowiński, Wigierski, Poleski i Narwiański Park Narodowy, Subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym, Polodowcowe stawy Tatrzańskiego Parku Narodowego, Torfowiska Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także Ujście Wisły. Wedle założeń Konwencji, każda z umawiających się stron ma obowiązek chronić nie tylko mokradła umieszczone w "Spisie obszarów Ramsar", ale również inne cenne obszary wodno-błotne na swoim terytorium.
Powstrzymując osuszanie torfowisk jesteśmy w stanie uzyskać bardzo wysoką redukcję emisji dwutlenku węgla – w przeliczeniu na hektar powierzchni nawet ponad 20 ton rocznie.
Zdjęcia: Jolanta Skubisz, Wiesława Kornaga
Bibliografia:
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/swiatowy-dzien-mokradel-2023