Aktualności
Owady pożyteczne i zapylacze mają swoje domki.
Celem zorganizowanego konkursu przyrodniczego dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych było zwrócenie uwagi na rolę owadów pożytecznych i zapylających, poprawa ich warunków bytowania w środowisku przyrodniczym oraz popularyzacja idei czynnej ich ochrony, a także ochrona bioróżnorodności na terenie parków krajobrazowych administrowanych przez tut. Zespół.
Zaproszenie do konkursu wysłano do 19 szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. W terminie przewidzianym Regulaminem uczniowie wykonali 39 prac.
Technik budowy domków dla owadów jest kilka. Do budowy wszystkich najlepiej stosować naturalne materiały, występujące w przyrodzie. Większości materiałów budowlanych nie musimy kupować, wystarczy użyć tego, co występuje w naszym ogrodzie lub można zebrać podczas spaceru. Z takich naturalnych materiałów zostały wykonane konkursowe domki.
Wszystkie prace były bardzo staranie zrobione, z dużą dbałością o każdy szczegół.
W związku z bardzo wysokim poziomem prac Komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu równorzędnymi nagrodami za udział.
Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce w trzech szkołach podstawowych tj.: Przedmieściu Dubieckim,
Krzywczy
i Krównikach,
gdzie odbyły się krótkie apele szkolne, podczas których nagrodzono autorów prac oraz nauczycieli. W szkołach podstawowych w Krzywczy
i Krównikach
odbyły się dodatkowo zajęcia edukacyjne poświęcone krajobrazowi i jego ochronie.
Uczniowie ze szkół podstawowych w Lipie i Żohatynie wraz z opiekunem na uroczyste wręczenie nagród przyjechali do siedziby Zespołu i przekazali dwa domki dla owadów pożytecznych, jeden na potrzeby edukacji przyrodniczej w naszej Pracowni, drugi zostanie zagospodarowany na zewnątrz.
Pozostałe wszystkie wykonane domki trafiły już, lub trafią w najbliższym czasie do przydomowych ogródków, by umożliwić wprowadzenie się do nich owadów pożytecznych/zapylaczy. Będą one obserwowane, a informacje o tym co się w nich dzieje będzie ciekawą lekcją przyrody.
Takie domki są szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwią owadom nocleg i schronienie, a jesienią owady mogą w nich znaleźć miejsce do przezimowania.
Nauczyciele-opiekunowie oraz uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody ufundowane przez tut. Zespół.
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za piękne domki/hotele,
a opiekunom za zangażowanie i zachęcenie swoich podopiecznych do konkursu.