Aktualności
Tańczące z kwiatami.
20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ustanowiony w 2013 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Święto pokrywa się z dniem urodzin (20 maja 1734 roku) Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii.
Celem Światowego Dnia Pszczół jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie.
1. Robotnica pszczoły miodnej podczas lotu do kwiatów wierzby. Na ostatniej parze odnóży widoczny jest koszyczek wypełniony zabranym pyłkiem.
2. Pszczoła miodna w trakcie próby zebrania pyłku z kwiatu bobu.
W ostatnich latach następuje niestety zmniejszenie populacji pszczół. Powodem tego są głównie – nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne zmiany klimatu.
Ile jest pszczół? To pytanie wydaje się proste. I większość osób odpowiada "Jeden gatunek, a może kilka…". Każdy zna pszczołę miodną i jakieś "bąki". W rzeczywistości gatunków pszczół jest znacznie więcej – w Polsce rozpoznano ponad 460, a na świecie 20 tys., ale zaledwie 4 gatunki produkują miód! Zaskakujące, prawda? Trzy spośród nich zamieszkują tereny Azji, Afryki i Ameryki Południowej, a tylko jeden gatunek – pszczoła miodna (Apis mellifera L.) występuje w Europie (i na innych kontynentach, gdzie został sprowadzony).
Pozostałe setki gatunków (w Polsce), czy tysiące (na świecie) nie produkują miodu, ale ich rola w przyrodzie jest nieoceniona! Choć pszczoła miodna bezspornie króluje wśród wszystkich owadów zapylających, to są powody, dla których konieczne jest zatroszczenie się o inne owady pszczołowate, bo wiele z nich to bardzo skuteczni zapylacze!
Pszczoły towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Ich "udomowienie" oznaczało posiadanie własnego miodu, wosku, kitu, pyłku. Dodatkową korzyścią było zapylanie roślin, na to jednak dawniej zwracano mniejszą uwagę ze względu na dużą ilość dzikich owadów zapylających.
Nie tylko miód
Pszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Prowadzone przez nie zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj.: miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
Rola zapylaczy w przyrodzie jest nie do przecenienia. To one kształtują różnorodność biologiczną, bez nich wiele gatunków roślin nie wydałoby owoców i nasion.
Co Ty możesz zrobić, by pszczół było więcej?:
Załóż ogród przyjazny pszczołom. Posadź w nim rośliny kwitnące w różnym czasie, tak by o każdej porze roku były pożytkiem dla owadów zapylających. Nie tylko typowe rośliny ozdobne będą atrakcyjne dla owadów, ale także drzewka w sadzie, warzywa na grządkach i pospolite chwasty.
Zadbaj, by po długiej zimie wiosenny ogród był atrakcyjny dla owadów zapylających. Kolorowy marcowy dywan zachwyci bardziej niż zwykły trawnik, a owady chętnie odwiedzą kwiaty w poszukiwaniu nektaru i pyłku.
1. Pszczolinka na ziarnopłonie wiosennym (inaczej – na jaskrze wiosennym).
2. Murarka ogrodowa na jasnocie.
3. Porobnica włochatka na miodunce.
4. Cebulica syberyjska.
5. Pszczoła miodna na kwiatostanie wierzby iwy.
6. Przebiśniegi.
7. Stokrotki pospolite.
Rodzaje miodów i ich właściwości:
/images/files/film o pszczołach miodnych(2).mp4
Informacje i zdjęcia zaczerpnięto z: