Aktualności
I przyszedł maj…
….. najpiękniejszy miesiąc w roku, miesiąc soczystej zieleni, błękitnego nieba, cudownych zapachów.
Oszałamiający wiosenny zawrót głowy. A dlaczego?
Bo w maju przyroda wybucha niczym już nieograniczona, jak drzemiący wulkan tylko czeka na odpowiedni moment.
Fot.2
Fot. 3
Fot.4
Mitologia też mówi o maju…., który swą nazwę zawdzięcza bogini przyrody, urodzaju i płodności – Mai, która występuje zarówno w mitologii rzymskiej, jak i w greckiej, a także w hinduizmie.
Czyż może być lepsze wytłumaczenie….szczególnie, iż według starej legendy, to właśnie w maju został stworzony świat. Przyroda w tym miesiącu nadrabia wszelkie zaległości.
Maj jest dość ciepłym miesiącem, ale żeby nie było aż tak idealnie to noce i poranki mogą być jeszcze dość chłodne. Czasami zdarzają się nawet przymrozki.
Jeśli o przymrozkach w maju mowa to wszyscy doskonale wiemy, iż zawdzięczamy to trzem ogrodnikom i zimnej Zośce. Właśnie wtedy od 12 do 15 maja panują najchłodniejsze majowe dni.
A jedno z majowych przysłów mówi, iż Gdy słoneczko przed Serwacym ciepło już dogrzewa, po Serwacym szron pokryje i kwiaty i drzewa (13maja).
Mimo groźby przymrozków przyroda w maju jest niezwykle urozmaicona – po zimie z pełnym impetem wkracza życie w świat przyrody.
W maju kwitnie mnóstwo roślin. Krzewiaste symbole maja – bzy: czarny i koralowy kuszą swym słodkim zapachem.
Fot.5
Fot.6
Fot. 7
Fot.8
Fot.9
Fot. 10
Fot.11
W maju kwitnie również nieodzowny symbol maturzystów – kasztanowiec zwyczajny (kasztan). W tym roku aura nie rozpieszcza i nie zdążył jeszcze zakwitnąć. Miejmy nadzieje, że nie jest to nomen omen zły znak dla zdających tegoroczne egzaminy dojrzałości.
W lasach iglastych pojawiają się dywany kwitnących borówek – czernicy i brusznicy, w bardziej wilgotnych miejscach kwitnie borówka bagienna i bagno zwyczajne.
Borówka brusznica
Borówka bagienna
W lasach liściastych jest biało, ale spokojnie, śnieg już dawno znikł, a ta niewinna biel to zasługa kwitnących kwiatów - gwiazdnicy wielkokwiatowej, kokoryczek, czosnku niedźwiedziego, konwalijki dwulistnej, konwalii majowej, przytuli wonnej, podkolanu białego.
Czosnek niedźwiedzi
Konwalijka dwulistna
Nie tylko las zachwyca różnorodnością. Łąki i pola zakwitają także jakby w jednym momencie. Prym wiedzie tam fioletowa firletka poszarpana, a złociste kwiaty mniszka lekarskiego rosną wręcz jakby na pokuszenie owadów… i dzieci.
Firletka poszarpana
Niestety w maju alergicy nie mają łatwego życia, bo właśnie w tym czasie obficie kwitną trawy.
Za to raj mają pszczoły, które jakby nadrabiając zimowy czas zbierają pyłek i nektar.
W maju kwitnie również życie towarzyskie żab.
Rodzą się młode żubry, sarny i jelenie. Na świat przychodzą również mniejsze zwierzęta kuny, lisy, wydry i wiewiórki.
Fot.12
Fot.13
Fot.14
Ptaki kończą swoją wiosenną wędrówkę. Na końcu jakby nie wierzyły, że wiosna w pełni przylecą do nas jerzyki, wilgi i kraski (pierwsze wilgi już przyleciały 29.04.). Cieszmy się, majem. Rozkoszujmy się jego przyrodą – soczystą, zieloną, świeżą, niepowtarzalną. Wybierzcie się na leśną majówkę, bo w lesie przecież w maju jak w raju.
Urzekający krajobraz natury tworzą nie tylko obrazy, ale także dźwięki. Jednym z przymiotów wiosny jest śpiew ptaków. Dla nas jest on oznaką radości i sił witalnych przyrody, dla ptaków służy do komunikacji wewnątrzgatunkowej.
Spróbujcie rozpoznać niektóre gatunki ptaków,
/images/files/Quiz - polskie ptaki(1).mp4
również po wydawanym przez nich głosie (niekoniecznie śpiewie):
https://www.youtube.com/watch?v=-HKSQtRe_gg
Zdjęcia:
Fot. 2-14 – M. Sebastianka
pozostałe - https://pl.wikipedia.org