Aktualności
Kiedy przyjdzie do nas lato?
Pierwszy dzień lata to moment długo wyczekiwany przez wszystkich, którzy uwielbiają promienie słoneczne i wakacyjny okres. Praktycznie każdego roku sporo osób ma wątpliwości, kiedy oficjalnie nadchodzi ulubiona pora roku, oznaczająca wysokie temperatury i długie momenty wypoczynku.
Sprawdźmy więc, kiedy w tym roku przypada pierwszy dzień lata.
Czy astronomiczny pierwszy dzień lata 2020 roku wypada w tym samym dniu, co kalendarzowy? Kiedy oficjalnie można się cieszyć z rozpoczęcia tej pory roku?
Pod pojęciem pierwszy dzień lata rozumiemy dwa terminy: lato kalendarzowe i lato astronomiczne.
Różnica pomiędzy nimi wynosi najczęściej jeden dzień.
Pierwszy dzień lata kalendarzowego zawsze przypada 22 czerwca, natomiast początek lata astronomicznego uzależniony jest od przesilenia letniego, czyli momentu, w którym ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca.
Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku, a po nim następuje najkrótsza noc.
Dzień ten będzie trwał 16 godzin i 46 minut oraz będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty.
W najdłuższy dzień w roku 2020 słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zajdzie o 21:00.
Wraz z kolejnymi dniami sytuacja się odwraca i dni są krótsze.
Na półkuli północnej jest to data między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej.
Rok 2020 jest rokiem przestępnym, więc tym razem astronomiczne lato powitamy w sobotę, 20 czerwca.
Koniec lata nastąpi w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej).
Pierwszy dzień lata - dawniej i dzisiaj.
Pierwszy dzień lata w wielu miejscach na świecie celebrowany jest z przytupem.
W krajach anglosaskich jest to święto Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. W Polsce i innych państwach słowiańskich obchodzi się natomiast Noc Kupały.
W ten sposób lato witali już nasi przodkowie, którzy rozpalali ogromne ogniska nazywane sobótkami, tańcząc przy tym i śpiewając.
Dziewczęta puszczały w rzece wianki z zapalonymi świecami, w nadziei, że jakiś kawaler wyłowi je z wody.
Miało to zapowiadać szybkie zamążpójście. Stąd Noc Kupały nazywana jest czasami słowiańskimi Walentynkami.
Innym rytuałem podczas pierwszego dnia lata było zanurzenie się w wodzie, gdyż wierzono, że w ten sposób można zapewnić sobie urodę, powodzenie i zdrowie. Ważnym elementem pierwszego dnia lata było poszukiwanie magicznego kwiatu paproci. Wierzono, że zakwita na chwilę o północy przed dniem św. Jana, czyli z nocy 23 na 24 czerwca. Miał świecić niezwykłym blaskiem i wskazywać drogę do ukrytych skarbów. Przed północą udawano się na jego poszukiwanie. Temu, kto go znalazł, zapewniał bogactwo i szczęście.
Zwyczaje naszych przodków zachowały się do czasów współczesnych - z okazji pierwszego dnia lata w wielu polskich miastach i miasteczkach, również w Przemyślu organizowane są imprezy plenerowe i festyny rodzinne. W ramach tego wydarzenia oprócz koncertów, pokazów sztucznych ogni organizowane są regaty, pikniki świętojański czy wodowanie wianków.
Z tej okazji życzymy Wszystkim wspaniałego letniego wypoczynku i zapraszamy do pięknego grodu nad Sanem. Bogactwo krajobrazów, przyrody i kultury niech będzie zachętą do odwiedzenia naszych parków krajobrazowych, gdzie czekają na Was niezapomniane wrażenia.
Informacje zaczerpnięte z:
Zdjęcia wykorzystano z zasobów naszego Zespołu oraz za zgodą od p. Małgorzaty Banickiej i p. Przemysława Chorążykiewicza