Aktualności
....Się działo na IV Powiatowym Pikniku Ekologiczno-Geologicznym w Lubaczowie
Tegoroczna, IV edycja Pikniku w Lubaczowie odbywała się w pięknej, słonecznej aurze na miejskim rynku i zgromadziła mieszkańców nie tylko z Lubaczowa, ale z całego powiatu lubaczowskiego, w tym dzieci, młodzież i nauczycieli różnych typów szkół. Piknik został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, przy finansowym współudziale m.in. Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Celem jego kolejnej edycji była promocja zachowań proekologicznych wśród mieszkańców powiatu lubaczowskiego, tj. obowiązku segregacji odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych i niebezpiecznych, potrzeby sadzenia drzew i dbania o bioróżnorodność. Tegoroczny obszar tematyczny został po raz pierwszy rozszerzony o edukację w postaci prezentacji stoisk geologicznych, quizów, mini warsztatów oraz prelekcji dla dzieci i młodzieży, promocję niedocenionych zasobów geologicznych powiatu lubaczowskiego. Na licznych stoiskach można było uzyskać informacje na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie daje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych.
Dodatkowo zaprezentowana została zdrowa i ekologiczna żywność.
Na zaproszenie Wydziału Rolnictwa, Geodezji, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Lubaczowie przygotowaliśmy i zaprezentowali na naszym stoisku wystawienniczym nasz dorobek wydawniczy oraz zorganizowaliśmy gry, rebusy, zagadki i kolorowanki związane z segregacją odpadów oraz walorami przyrodniczymi parków krajobrazowych, którymi nasz tut. Zespół administruje. Atrakcyjności naszemu namiotowi, pod którym staliśmy dodawały spreparowane zwierzęta leśne oraz ptaki. Można było też dowiedzieć o gatunkach grzybów, których wizerunek należało dopasować do opisu, były to na pewno cenne informacje, bo sezon grzybowy w pełni.
Podczas trwającego pikniku za przyniesione minimum: 5 kg makulatury, 10 butelek lub innych opakowań szklanych, 20 sztuk zgniecionych butelek PET, 20 zgniecionych puszek aluminiowych, 10 sztuk baterii, 1 kg elektrośmieci (tj. baterie, sprzęt AGD i RTV, telefony komórkowe) można było otrzymać sadzonkę drzewa tj. sosny, modrzewia, jodły, wiązu lub dębu. Drzewka zostały dostarczone ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Oleszyce, które podobnie jak Nadleśnictwa Lubaczów i Narol prezentowały bardzo atrakcyjne stoiska wystawiennicze.