Aktualności
Na wakacje, na Roztocze, na jagody.
....”Jesteśmy jagódki, czarne jagódki,
Mieszkamy w lesie zielonym,
Oczka mamy czarne, buźki granatowe,
A rączki są zielone i seledynowe.
A kiedy dzień nadchodzi,
Dzień nadchodzi.
Idziemy na jagody,
Na jagody.
A nasze czarne serca,
Czarne serca.
Biją nam radośnie,
Bum tarara bum.....”
Trwa sezon na jagody.
Jagoda czy borówka?
Któż z nas nie lubi smaku borówek? Nie pamięta go jako jednego z ulubionych z dzieciństwa? Gdy usta, język, zęby oraz dłonie granatowe od soku, były powodem do dumy z tego, że zjadło się ich najwięcej. Każdy z nas wie, że wpływają one na wzrok. Za to niewiele osób wie, że mają one o wiele więcej zdrowotnych zastosowań, i że pierogi z borówkami to nie jedyny sposób na wykorzystanie tych pysznych owoców. Zarówno nazwa jagoda jak i borówka określają owoce tej samej rośliny przez botaników nazwanej borówką czarną (Vaccinium myrtillus). W różnych regionach Polski znana jest ona także pod takimi nazwami jak: czarna jagoda, ciemna jagoda, leśna jagoda, modra jagoda, czernica oraz czernina. W naszym kraju jest pospolita zarówno na nizinach jak i w górach. Lubi glebę lekko wilgotną, o kwaśnym odczynie. Chętnie rośnie w lasach iglastych, ale także w dąbrowach, buczynach i na wrzosowiskach.
Jak je zbierać?, gdzie pojechać by najeść się do syta ?
Wybierając się na zbiory runa leśnego pamiętajmy, że wjazd do lasu pojazdem czterokołowym może odbywać się w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych. Najlepiej po lesie poruszać się pieszo lub rowerem. Dodatkowo warto kierować się podstawowymi zasadami w trakcie jagodobrania:
- zbioru należy dokonywać ręcznie, bez narządzi, które mogą uszkadzać rośliny,
- nie wyrywajmy roślin i nie obrywajmy pędów,
- zbierajmy tylko dojrzałe owoce, które są najbardziej wartościowe pod względem smakowym i odżywczym, pozostawmy owoce niedojrzałe i przejrzałe.
Lasy pełne tej smacznej jagody to z pewnością Lasy Janowskie, Puszcza Solska i Roztocze – tereny na północy naszego województwa i naszych parków krajobrazowych tj.: Lasów Janowskich, Puszczy Solskiej i Południoworoztoczańskiego, gdzie wędrując, oprócz doznań poznawczych możemy raczyć się również tymi smakowymi.
O walorach leczniczych owoców borówek w formie przeróżnych przetworów przygotowywanych na zimę raczej nie trzeba nikogo przekonywać.
Zatem ruszajmy w las, na jagody nadszedł czas!
Borówczyska
Krzewinki borówki czarnej
w Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym