Aktualności
...."Chociaż nie ma głowy, chociaż nie ma uszu to na jednej stoi nodze w wielkim kapeluszu..."
Lubię zbierać grzyby.
Lubię zjadać kurek hordy,
maślaki, kozaki.
Wkładać do torby.
Jeśli jesteś mały
i ciebie nie widać,
nie wolno Cię wtedy
podeptać i zrywać.
Wezmę Ciebie, grzybku
leciutko obiorę.
Zdejmę z Ciebie skórkę
i łepek odkroję.
Będą marynaty,
przetwory w słoiku.
I suszone grzybki,
będą w bigosiku.
autor: Mikołaj Rokita
źródło: www.psp5.pionki.pl/archiwum/kluby/w2001.html
Wilgoć i ciepło - pora na grzybobranie. Słyniemy z miłości do grzybów leśnych. Zaledwie kilka promili rodaków przyznaje, że nigdy ich nie zbierało. Mamy ulubione, sprawdzone miejsca, gdzie grzyby rosną. Wiemy, jak je przyrządzać. Wierzymy także, że się na nich znamy. Jednakże przysmak z rodzimych lasów czasem może stać się poważnym problemem - hospitalizacja, ciężkie zatrucia, prowadzące do nieodwracalnej utraty zdrowia. Wreszcie ofiary śmiertelne, także wśród tych przekonanych, że bez trudu odróżnią grzyba jadalnego od trującego.
A oto najważniejsze zasady bezpiecznego grzybobrania:
1. Zbieraj tylko te grzyby, co do których jesteś pewien, że są jadalne. Jeśli nie masz pewności czy dany grzyb jest jadalny, nie ma sensu sprawdzać jak smakuje na surowo - wbrew obiegowej opinii trujący grzyb wcale nie musi być gorzki, np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma łagodny smak.
2. Grzyby zbieraj tak, aby nie uszkodzić znajdującej się w podłożu grzybni. Owocniki o pełnym i twardym trzonie delikatnie wykręcaj, a te z miękkim, gąbczastym i puszystym trzonem odcinaj przy samej ziemi.
3. Miejsce po zerwanym grzybie najlepiej przykryć mchem lub ściółką leśną, aby odsłonięta grzybnia nie wysychała.
4. Nie zbieraj grzybów starych, zwiędniętych. Z nich wysypią się zarodniki z których powstanie nowa grzybnia. Poza tym nawet wśród gatunków jadalnych z czasem mogą pojawić się toksyny powodujące nieprzydatność do spożycia.
5. Nie zbieraj grzybów zbyt młodych, u których cechy rozpoznawcze nie zostały wykształcone i istnieje możliwość pomylenia ich z gatunkami trującymi.
6. Grzyby pobierają z podłoża występujące tam zanieczyszczenia, dlatego staraj się unikać zbioru w miejscach silnie zanieczyszczonych, w sąsiedztwie zakładów przemysłowych czy przy poboczach dróg.
7. Zebrane grzyby najlepiej wkładaj do przewiewnych koszy lub łubianek, nigdy do plastikowych toreb czy wiader, ponieważ bez dostępu powietrza mogą się w nich wytworzyć szkodliwe dla zdrowia toksyny.
8. Nie niszcz niejadalnych oraz trujących gatunków – nawet one mogą być pokarmem dla niektórych zwierząt i są piękną ozdobą lasów.
Zanim wyruszysz do lasu upewnij się, czy teren który chcesz odwiedzić nie jest objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody lub parku narodowego. Zbieranie grzybów i runa leśnego jest w nich zabronione, a na ich terenie można poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach. Zakazy te nie dotyczą Parku Narodowego Bory Tucholskie, gdzie zbieranie grzybów jest dozwolone.
Niektóre części lasu mogą też być objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu. Stały zakaz wstępu dotyczy np. upraw leśnych do 4 metrów wysokości, drzewostanów nasiennych, powierzchni doświadczalnych, ostoi zwierzyny, źródlisk rzek i potoków oraz obszarów zagrożonych erozją. Okresowe zakazy wstępu do lasu mogą być wprowadzane na terenie poszczególnych nadleśnictw, aby chronić przyrodę lub zapewnić bezpieczeństwo ludziom, np. w okresie suszy, czy po nawałnicach.
Aktualną mapę zakazów wstępu można znaleźć na stronie zakazywstepu.lasy.gov.pl.
Przed wyprawą do lasu warto też poznać gatunki grzybów, które w nim występują – niektóre z nich mogą być objęte ochroną gatunkową i ich zbieranie jest zabronione. Informacje na temat gatunków występujących na danym terenie można znaleźć na przykład na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw. Wszystkie gatunki grzybów objęte w Polsce ochroną wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.
I przede wszystkim nie zaśmiecajmy lasów - śmieci wrzuć do koszy na parkingach leśnych lub zabierz je ze sobą.