Aktualności
III-parkowy etap XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego pn."Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"
W dniu 11 stycznia 2019 roku Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu przeprowadził III - parkowy etap XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego pt. ”Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W trzech miejscowościach Parków Krajobrazowych: Puszczy Solskiej – Rudzie Różanieckiej, Pogórza Przemyskiego – Krasiczynie i Gór Słonnych – Sanoku, młodzież z trzecich klas gimnazjalnych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych z 12 szkół pisała testy z wybory, składające się z 25 pytań zamkniętych, kwalifikujące jeden zespół czteroosobowy z każdego parku krajobrazowego do kolejnego IV-wojewódzkiego etapu konkursu. W Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego, a dokładniej w Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu spotkali się uczniowie 5 szkół z: Bachórca, Huwnik, Lipy, Krasiczyna i Krzywczy (Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego). Na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Słonnych ten etap odbywał się w Szkole Podstawowej Nr 8 w Sanoku, gdzie uczestniczyli uczniowie ze szkół w: Sanoku ( SP Nr 8), Ustrzykach Dolnych ( Nr 2) i Wojtkowej. Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej w Zespole Szkół w Rudzie Różanieckiej rywalizowały ze sobą drużyny z czterech szkół tj. z Narola i Horyńca-Zdroju reprezentujące Południoworoztoczański Park Krajobrazowy oraz z Cieszanowa i Rudy Różanieckiej – Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. Niestety nie wszyscy uczniowie uczestniczyli w tym etapie konkursu. Ze względów zdrowotnych uczniów wycofały się szkoły: w Przemyślu – Gimnazjum przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 3 (Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego) oraz dwie szkoły z terenu Parku Krajobrazowego Gór Słonnych tj.: Szkoła Podstawowa w Niebieszczanach oraz Zespół Szkół Publicznych w Uhercach Mineralnych
Każda drużyna uczestnicząca w III-parkowy etapie miała 45 minut na wypełnienie testu. Po jego ocenie do etapu IV-wojewódzkiego zakwalifikowały się następujące drużyny:
POŁUDNIOWOROZTOCZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. / Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Narolu, 37-610 Narol ul. Graniczna 11
Marta Nisztuk – kl. III gim.
Julia Krawczyk – kl. III gim.
Aleksandra Stankiewicz – kl. VII
Adrian Nowicki – kl. VIII
Opiekun: Pani Anna Wołoszyn
PARK KRAJOBRAZOWY PUSZCZY SOLSKIEJ
Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej, 37-613 Ruda Różaniecka 180
Martyna Rozner – kl. VIII
Konrad Kudyba – kl. III gim.
Patrycja Mazurkiewicz – kl. III gim.
Karolina Farion – kl. III gim.
Opiekun: Pani Anna Mazur
PARK KRAJOBRAZOWY POGÓRZA PRZEMYSKIEGO
Zespół Szkół w Krzywczy, 37-755 Krzywcza 97
Aleksandra Rodzeń – kl. VIII
Gabriela Pawłowska – kl. III gim.
Aleksandra Burchała – kl. III gim.
Kinga Iwasieczko – kl. III gim.
Opiekun: Pani Joanna Kapuśniak
PARK KRAJOBRAZOWY GÓR SŁONNYCH
Szkoła Podstawowa w Wojtkowej, 38-712 Wojtkowa 40
Martyna Łaski – kl. VII
Aneta Maczyszyn – kl. III gim.
Piotr Madej – kl. III gim.
Dawid Psonak – kl. III gim.
Opiekun: Pani Barbara Nawrocka-Kantor
Indywidualnie, największą ilość punktów otrzymał Adrian Nowicki ze Szkoły Podstawowej w Narolu.
Wszystkim Uczestnikom gratulujemy a Laureatom życzymy osiagnięcia jak najlepszego wyniku w kolejnym etapie konkursu.
Serdeczne podziekowania kierujemy do Nadleśnictwa Krasiczyn oraz Dyrekcji szkół w Rudzie Różanieckiej i Sanoku za pomoc w organizacji tego etapu oraz ufundowanie drobnych nagród oraz poczęstunku dla jego uczestników.
Następny etap konkursu odbędzie się w marcu 2019 roku w auli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, a uczniowie oprócz testu, w którym znajdą się zarówno zadania zamknięte jak i otwarte będą rozpoznawać gatunki chronione roślin i zwierząt.
Poniżej linki do pobrania: test oraz klucz odpowiedzi.
/images/files/III etap parkowy - test do druku pdf.pdf
/images/files/III etap parkowy - klucz odpowiedzi do druku pdf.pdf