Aktualności
Ochrona środowiska przyrodniczego poprzez promowanie odpowiednich praktyk rolniczych: „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”
W dniu 21 września 2020 r. Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu w ramach współpracy z miejscowym Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego, podległym Podkarpackiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Boguchwale użyczył pomieszczenia dydaktycznego do przeprowadzenia szkolenia dla rolników z terenu gmin powiatu przemyskiego nt. „Zasady wejścia i realizacji Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego”.
Szkolenie prowadził prac. PZDR Przemyśl p. Lubomira Michałuszko – gł. specj. doradztwa rolniczego i doradca rolno-środowiskowy. W szkoleniu tym uczestniczył także nasz Zespół.
Misją rolników jest wytwarzanie dla społeczeństwa bezpiecznej, dobrej jakościowo żywności. W swej działalności uwzględniają oni przede wszystkim uwarunkowania ekonomiczne. Jednocześnie produkcja rolna opiera się na zasobach naturalnych a jej trwałość zależy od stanu środowiska i klimatu. Z punktu widzenia całego społeczeństwa, sposób, w jaki prowadzi się działalność rolniczą jest ważny - nie tylko ze względu na ilość i jakość produkcji ale też wpływ rolnictwa na przyrodę.
Jednym z celów Wspólnej Polityki Rolnej UE jest promowanie takich praktyk rolniczych, które sprzyjają ochronie środowiska. Cel ten jest realizowany m. in. poprzez wdrażanie we wszystkich państwach członkowskich UE Działania rolno- środowiskowo-klimatycznego. Polega ono na stosowaniu płatności rekompensujących poniesione dodatkowe koszty i utracone dochody rolnikom, którzy dobrowolnie stosują metody produkcji sprzyjające zachowaniu różnorodności biologicznej, krajobrazu oraz zasobów środowiska, przede wszystkim gleby i wody. Ekstensywne użytkowanie jest przyjazne dla środowiska.
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne składa się z tzw. pakietów i wariantów określający zakres praktyk rolniczych, których stosowanie sprzyja zachowaniu środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego. Rolnicy mogą wybrać odpowiedni dla siebie pakiet i wariant, podjąć zobowiązanie co do stosowania odpowiednich praktyk w okresie 5 lat i w efekcie uzyskać płatności.
Istotą Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego jest promowanie praktyk rolniczych przyczyniających się do ochrony gleb, wód, klimatu, cennych siedlisk przyrodniczych, zagrożonych gatunków ptaków, zagrożonych zasobów genetycznych roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich a także ochrony różnorodności krajobrazu.
Praktyki stosowane w ramach Działania wpływają na zróżnicowanie różnorodności biologicznej w krajobrazie wiejskim, przyczyniają się do zwiększenia różnorodności gatunkowej i liczebności owadów zapylających a także do tworzenia siedlisk występowania wielu innych gatunków zwierząt.