Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - ogólnopolski konkurs przyrodniczy
Zapraszamy szkoły podstawowe do zgłaszania się do XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 15 listopada. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i określić liczbę uczniów, którzy chcą wziąć udział w etapie szkolnym.
Celem konkursu jest zarówno zdobycie i pogłębianie wiedzy na temat polskich parków krajobrazowych i innych zagadnień z dziedziny ekologii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, jak również kształtowanie świadomości oraz rozbudzanie zamiłowania do świata przyrody.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z gmin, na których terenie znajduje się park krajobrazowy lub jego otulina. W pięciu etapach konkursu: szkolnym, gminnym, parkowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, wyłaniana jest najlepsza drużyna w Polsce.
Tematem XXIV edycji Konkursu, na rok szkolny 2024/2025 są „Owady Polski”.
Poniżej można pobrać zgłoszenie do konkursu, regulamin, a także oświadczenia dla rodziców oraz nauczycieli uczniów biorących udział w konkursie.
Oświadczenie dla rodzica ucznia
Oświadczenie dla nauczyciela/koordynatora szkolnego
I etap szkolny - 10 grudnia 2024
W pierwszym etapie szkolnym obowiązuje wiedza dotycząca owadów na podstawie podręczników do biologii, kl.VI, rozdziały dotyczące owadów i stawonogów.
Od etapu gminnego, pytania dotyczące owadów będą oparte na przygotowanych materiałach tematycznych z Repetytorium.
Etap parkowy Konkursu odbędzie się po feriach zimowych, 6 marca 2025 (czwartek).
Pytania dotyczące parków krajobrazowych oparte będą na:
- publikacji o Owadach
- informacjach dostępnych na stronie internetowej ZPK (zakładka Ochrona Przyrody - Parki Krajobrazowe lub dostęp przez logo każdego parku)
- mapach turystyczno-przyrodniczych wydanych przez ZPK Przemyśl (do pobrania w zakładce wydawnictwa), oraz Geoportalu Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu czy też stronie mapa-turystyczna.pl
- stronie z informacjami o parkach krajobrazowych
- informacjach o ochronie przyrody z podręczników szkolnych z geografii i biologii.