Aktualności
Co nieco o kleszczu...
Kilka cennych wskazówek dotyczących spotkania z kleszczem.
Jeśli odkryjesz pożywiającego się kleszcza na swojej skórze, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, po prostu nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej insekt może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami.
Infekcja bakteriami Borrelia powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM (Kleszczowe Zapalenie Mózgu) zachodzi natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.
Aby pokłucie, a właściwie użądlenie przez kleszcza było bezbolesne, ślina jego zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu użądlenie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że żądło kleszcza jest grubsze i bardziej szorstkie niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.
Jeśli nie posiadasz przy sobie urządzenia do usuwania kleszczy (lasso do usuwania kleszczy, kleszczkarta), a zauważyłeś go wgryzionego na swojej skórze, udaj się na oddział SOR, gdzie na pewno zostanie udzielona Ci pomoc.
Informacje zaczerpnięte z: