Aktualności
W kleszczach kleszczy
Jak chronić się przed kleszczami ?
Wiosna i zbliżajace się lato zachęca nas do różnych form wypoczynku i korzystania ze świeżego powietrzu na łonie natury. Spędzanie czasu na wolnym powietrzu zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcze, mogące przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. Powszechnie występują w lasach, głównie liściastych i mieszanych, o bogatym poszyciu i wilgotnej ściółce oraz na podmokłych, obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, nad wodami oraz w parkach miejskich i ogródkach działkowych.
Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:
-
noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
-
stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.
Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:
-
po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,
-
wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
-
następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.
Jak właściwie usunąć kleszcza?
-
należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
-
nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
-
miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
-
jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne?
Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatura powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.