Aktualności
Finaliści wyłonieni.....
W dniach 4-8 czerwca 2018 roku miał miejsce finał XVII edycji ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
Organizatorem tego wydarzenia był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.
Trzy etapowe rozgrywki finałowe odbyły się 5 czerwca (wtorek) w auli wykładowej Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie. Uczestniczyły w nich 4-osobowe drużyny z całej Polski, które zwyciężyły w konkursach wojewódzkich, w sumie 64 gimnazjalistów z klas II i III. W etapie pierwszym tego konkursu, zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań. Test obejmował zagadnienia, dotyczące ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz wiedzy o parkach krajobrazowych Polski. W drugim etapie uczniowie rozpoznawali 45 gatunków roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. Etap trzeci był zadaniem drużynowym, polegającym na interpretacji mapy topograficznej.
Eliminacje konkursowe wyłoniły następujących zwycięzców/drużyny:
I miejsce - województwo mazowieckie,
II miejsce - województwo małopolskie,
III miejsce – województwo łódzkie
IV miejsca zajęły pozostałe drużyny z 13 województw, wśród których znalazła się również nasza drużyna z Podkarpacia - gimnazjaliści z klasy III Zespołu Szkół w Gwoźnicy Górnej.
Gratulujemy wszystkim drużynom !
Po zmaganiach konkursowych przyszedł czas na relaks, którego bardzo bogaty program zapewnili tegoroczni Organizatorzy konkursu.
PARK MIEJSKI RÓŻANKA w Szczecinie
Różanka (dawniej Staudengarten) to zabytkowy dwuhektarowy ogród różany w Szczecinie. Od niedawna, po wielu latach zaniedbania, Różankę odrestaurowano zachowując oryginalny rozkład alejek i rabat. Obecnie rośnie tu 99 gatunków róż. Ponadto zachowało się wiele egzotycznych drzew i krzewów posadzonych w czasie zakładania ogrodu (76 gatunków i odmian, w tym 25 rzadko spotykanych). Przeważają drzewa liściaste, między innymi kasztanowiec gładki, korkowiec amurski, kilka odmian jabłoni i wiśni, graby amerykańskie i kolekcja klonów. Rośnie tu również świerk serbski, który w naturalnych warunkach występuje tylko w górach Bośni i Hercegowiny.
Informacja: Stowarzyszenie Nasze Wycieczki z siedziba w Szczecinie
Zwiedzaliśmy Szczecin, Międzyzdroje, a na wyspie Wolin, młodzież uczestniczyła w grze terenowej w Centrum Słowian i Wikingów. Nie lada wyzwaniem było wspięcie się na najwyższą latarnię morską w Polsce, skąd roztaczał się przepiękny widok na najszersze na naszym wybrzeżu plaże w Świnoujściu.
Z pewnością niezapomnianym przeżyciem było zwiedzanie Podziemnego Miasta oraz Fortu Gerharda, gdzie czekało na nas wiele zaskakujących niespodzianek.
Dziękujemy wszystkim Pracownikom Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie za sprawną organizację finału konkursu oraz moc atrakcji, które przysporzyły wszystkim jego uczestnikom wielu doznań i z pewnością pozostaną w pamięci na długi czas, zachęcając do ponownego odwiedzenia tego malowniczego zakątka Polski.